Littelfuse 0215016.MRET1P
0215016.MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0215016.MRET1P
Brief Description
FUSE CERAMIC 16A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215016.MRET1P.pdf
Availability of 0215016.MRET1P
QUANTITY
0215016.MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215016.MRET1P
Internal Part NumberEIS-0215016.MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating16A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage500A
Melting I²t1408
ApprovalsCSA, PSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0031 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215016.MRET1P
Related Links0215016, 0215016.MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215016.MRET1P Details Description
Related parts for 0215016.MRET1P
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf