Littelfuse 021502.5HXP
021502.5HXP picture photo
Mfg. Part Number
021502.5HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021502.5HXP.pdf
Availability of 021502.5HXP
QUANTITY
021502.5HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021502.5HXP
Internal Part NumberEIS-021502.5HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t22.29
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0386 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021502.5HXP
Related Links02150, 021502.5HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021502.5HXP Details Description
Related parts for 021502.5HXP
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 91NH N87 datasheet.pdf
CAP CER 15UF 6.3V X7S 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf