United Chemi-Con EMVE160ADA331MHA0G
EMVE160ADA331MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE160ADA331MHA0G
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVE160ADA331MHA0G.pdf
Availability of EMVE160ADA331MHA0G
QUANTITY
EMVE160ADA331MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE160ADA331MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVE160ADA331MHA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE160ADA331MHA0G
Related LinksEMVE160AD, EMVE160ADA331MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE160ADA331MHA0G Details Description
Related parts for EMVE160ADA331MHA0G
RES 4.7 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 58PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf