Littelfuse 021502.5HXP
021502.5HXP picture photo
Mfg. Part Number
021502.5HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021502.5HXP.pdf
Availability of 021502.5HXP
QUANTITY
021502.5HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021502.5HXP
Internal Part NumberEIS-021502.5HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t22.29
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0386 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021502.5HXP
Related Links02150, 021502.5HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021502.5HXP Details Description
Related parts for 021502.5HXP
CASE PLSTC BLK 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 130MA 1.9 OHM datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 388FPBGA datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf