Littelfuse 021506.3MXF162SPP
021506.3MXF162SPP picture photo
Mfg. Part Number
021506.3MXF162SPP
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021506.3MXF162SPP.pdf
Availability of 021506.3MXF162SPP
QUANTITY
021506.3MXF162SPP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021506.3MXF162SPP
Internal Part NumberEIS-021506.3MXF162SPP
FamilyFuses
Series215SP
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t128.75
ApprovalsCE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0108 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021506.3MXF162SPP
Related Links021506.3, 021506.3MXF162SPP Datasheet, Littelfuse Distributor
021506.3MXF162SPP Details Description
Related parts for 021506.3MXF162SPP
WATERPROOF PACKINGS FOR NV3W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 24 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 (6 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SCRW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf