Littelfuse 021506.3MXF18P
021506.3MXF18P picture photo
Mfg. Part Number
021506.3MXF18P
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021506.3MXF18P.pdf
Availability of 021506.3MXF18P
QUANTITY
021506.3MXF18P Order Process
Ship out your order
Specifications of 021506.3MXF18P
Internal Part NumberEIS-021506.3MXF18P
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t128.75
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0108 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021506.3MXF18P
Related Links021506., 021506.3MXF18P Datasheet, Littelfuse Distributor
021506.3MXF18P Details Description
Related parts for 021506.3MXF18P
FIXED IND 6.8UH 1.3A 115 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
SUPER SEAL 26POS CAP ASSY H AU datasheet.pdf