Littelfuse 02151.25MXEP
02151.25MXEP picture photo
Mfg. Part Number
02151.25MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02151.25MXEP.pdf
Availability of 02151.25MXEP
QUANTITY
02151.25MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02151.25MXEP
Internal Part NumberEIS-02151.25MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t3.2
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.1074 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02151.25MXEP
Related Links02151., 02151.25MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
02151.25MXEP Details Description
Related parts for 02151.25MXEP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28QFN datasheet.pdf
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 28POS 2MM datasheet.pdf
SSR 3A 250VAC 12VDC ZERO-CROSS datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC 14BIT BIN 16TSSOP datasheet.pdf
CORD-SET UNITED KINGDOM/C5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HELACON PLUS YELLOW 500BG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 50MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf