Littelfuse 02151.25MXEP
02151.25MXEP picture photo
Mfg. Part Number
02151.25MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02151.25MXEP.pdf
Availability of 02151.25MXEP
QUANTITY
02151.25MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02151.25MXEP
Internal Part NumberEIS-02151.25MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t3.2
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.1074 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02151.25MXEP
Related Links02151., 02151.25MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
02151.25MXEP Details Description
Related parts for 02151.25MXEP
UCC29412PW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO-220F datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 4030 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGE .050 12POS DR TH datasheet.pdf