Littelfuse 0216.050MXEP
0216.050MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0216.050MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.050MXEP.pdf
Availability of 0216.050MXEP
QUANTITY
0216.050MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.050MXEP
Internal Part NumberEIS-0216.050MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00019
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance15.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.050MXEP
Related Links0216.0, 0216.050MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.050MXEP Details Description
Related parts for 0216.050MXEP
RES SMD 4.42KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 630MA 250V 5X20MM FAST 5PK datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 20-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 7POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf
COUPLER HYBRID 1700-2000MHZ 5DB datasheet.pdf
CONN PLUG 270POS GOLD SMD datasheet.pdf
8W DC/DC CONV SMD 1.6KV datasheet.pdf