Littelfuse 0216.050VXP
0216.050VXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.050VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.050VXP.pdf
Availability of 0216.050VXP
QUANTITY
0216.050VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.050VXP
Internal Part NumberEIS-0216.050VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00019
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance15.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.050VXP
Related Links0216., 0216.050VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.050VXP Details Description
Related parts for 0216.050VXP
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 42.96MM SQ TO-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
25P MTA100 CONN GREEN LF datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 230VAC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf