Vicor Corporation V150A5T400BL2
V150A5T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5T400BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5T400BL2.pdf
Availability of V150A5T400BL2
QUANTITY
V150A5T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5T400BL2
Internal Part NumberEIS-V150A5T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5T400BL2
Related LinksV150A5, V150A5T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5T400BL2 Details Description
Related parts for V150A5T400BL2
IC ADC 24BIT 1CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.15A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PLUG ASSY,SZ 3A,MIL 600 datasheet.pdf