AVX Corporation 06033F473KAT2A
06033F473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033F473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X8R 0603
Datasheet Download
06033F473KAT2A.pdf
Availability of 06033F473KAT2A
QUANTITY
06033F473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033F473KAT2A
Internal Part NumberEIS-06033F473KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033F473KAT2A
Related Links06033F4, 06033F473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033F473KAT2A Details Description
Related parts for 06033F473KAT2A
FUSE BOARD MNT 12A 32VAC/VDC RAD datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX9940 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LABEL ROLL WHITE UNLABELED datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf