Littelfuse 0216.063MXEP
0216.063MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0216.063MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.063MXEP.pdf
Availability of 0216.063MXEP
QUANTITY
0216.063MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.063MXEP
Internal Part NumberEIS-0216.063MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating63mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00054
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance10.45 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.063MXEP
Related Links0216.0, 0216.063MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.063MXEP Details Description
Related parts for 0216.063MXEP
IC REG LDO 5V 0.4A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES MO 1W 10 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.4A 240 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 18A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf