Littelfuse 0216.080HXP
0216.080HXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.080HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.080HXP.pdf
Availability of 0216.080HXP
QUANTITY
0216.080HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.080HXP
Internal Part NumberEIS-0216.080HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating80mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00084
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance7.885 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.080HXP
Related Links0216., 0216.080HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.080HXP Details Description
Related parts for 0216.080HXP
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN STACKER 10POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CABLE SCSI INTERNAL 4-DRIVE 45" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12V SGL 1KV datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf