Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE11-E3/54
1.5KE11-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE11-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE11-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE11-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE11-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE11-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE11-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE11-E3/54
Related Links1.5KE1, 1.5KE11-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE11-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE11-E3/54
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESSUR DIFF 0-.29PSI NPN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
POT 200 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CABLE DUCT REDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf