Littelfuse 0216.160MXEP
0216.160MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0216.160MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.160MXEP.pdf
Availability of 0216.160MXEP
QUANTITY
0216.160MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.160MXEP
Internal Part NumberEIS-0216.160MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating160mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00576
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance5.349 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.160MXEP
Related Links0216.1, 0216.160MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.160MXEP Details Description
Related parts for 0216.160MXEP
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZR 4MA TSOT-6 datasheet.pdf
CONN SEMI-COVER 15POS FOR XG5M datasheet.pdf
RES 625 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 12MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 12MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CRYSTAL 19.2000 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf