Littelfuse 0216.250MXEP
0216.250MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0216.250MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.250MXEP.pdf
Availability of 0216.250MXEP
QUANTITY
0216.250MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.250MXEP
Internal Part NumberEIS-0216.250MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00891
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance2.35 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.250MXEP
Related Links0216.2, 0216.250MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.250MXEP Details Description
Related parts for 0216.250MXEP
DSUB CABLE - CMM25S/AE25M/CMM25S datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1COAX+2LV PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
NT24K SLIDE IN MODULE WITH (8)10 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf