Littelfuse 0216004.MXP
0216004.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0216004.MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216004.MXP.pdf
Availability of 0216004.MXP
QUANTITY
0216004.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216004.MXP
Internal Part NumberEIS-0216004.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t14.995
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0247 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216004.MXP
Related Links02160, 0216004.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216004.MXP Details Description
Related parts for 0216004.MXP
TVS DIODE 120VWM 202.65VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf