Littelfuse 021606.3HXP
021606.3HXP picture photo
Mfg. Part Number
021606.3HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021606.3HXP.pdf
Availability of 021606.3HXP
QUANTITY
021606.3HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021606.3HXP
Internal Part NumberEIS-021606.3HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t56.43
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0137 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021606.3HXP
Related Links02160, 021606.3HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021606.3HXP Details Description
Related parts for 021606.3HXP
CBL RIBN 6COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20-22AWG 1000' datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 7.4UH N87 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Y LEAD ADAPTER 4/PC datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 150/11 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf