Littelfuse 021606.3MXBP
021606.3MXBP picture photo
Mfg. Part Number
021606.3MXBP
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021606.3MXBP.pdf
Availability of 021606.3MXBP
QUANTITY
021606.3MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021606.3MXBP
Internal Part NumberEIS-021606.3MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t56.43
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0137 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021606.3MXBP
Related Links021606, 021606.3MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
021606.3MXBP Details Description
Related parts for 021606.3MXBP
CAP MICA 33PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .05" R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 35V 2917 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf