Littelfuse 02161.25H
02161.25H picture photo
Mfg. Part Number
02161.25H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02161.25H.pdf
Availability of 02161.25H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
02161.25H Order Process
Ship out your order
Specifications of 02161.25H
Internal Part NumberEIS-02161.25H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.477
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.153 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02161.25H
Related Links0216, 02161.25H Datasheet, Littelfuse Distributor
02161.25H Details Description
Related parts for 02161.25H
IC DRVR/RCVR RS232 MULTCH 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 0.4A 10W SMD datasheet.pdf
TPCM 588 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0 AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVDS SMD datasheet.pdf