Littelfuse 0217.080MXE
0217.080MXE picture photo
Mfg. Part Number
0217.080MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.080MXE.pdf
Availability of 0217.080MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0217.080MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.080MXE
Internal Part NumberEIS-0217.080MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating80mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.000828
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance7.89 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.080MXE
Related Links0217., 0217.080MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.080MXE Details Description
Related parts for 0217.080MXE
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf