Littelfuse 0217.160MXP
0217.160MXP picture photo
Mfg. Part Number
0217.160MXP
Brief Description
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.160MXP.pdf
Availability of 0217.160MXP
QUANTITY
0217.160MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.160MXP
Internal Part NumberEIS-0217.160MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating160mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.01
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance2.525 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.160MXP
Related Links0217., 0217.160MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.160MXP Details Description
Related parts for 0217.160MXP
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RECEPT 90POS .050" GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf