Littelfuse 0217.315MXEP
0217.315MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0217.315MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.315MXEP.pdf
Availability of 0217.315MXEP
QUANTITY
0217.315MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.315MXEP
Internal Part NumberEIS-0217.315MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.11
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.88 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.315MXEP
Related Links0217.3, 0217.315MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.315MXEP Details Description
Related parts for 0217.315MXEP
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC VCXO 36MHZ 6SOT23 datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf