Vicor Corporation V48C24E75B2
V48C24E75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24E75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24E75B2.pdf
Availability of V48C24E75B2
QUANTITY
V48C24E75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24E75B2
Internal Part NumberEIS-V48C24E75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24E75B2
Related LinksV48C2, V48C24E75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24E75B2 Details Description
Related parts for V48C24E75B2
TRANSF 600 CT OHM 0MA DC TEL datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS 750PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEADER SHS 48 POS GRAY datasheet.pdf
GASKET BECU 7.57X8.99MM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.7V SSOT-2 datasheet.pdf