Littelfuse 0217.400TXP
0217.400TXP picture photo
Mfg. Part Number
0217.400TXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.400TXP.pdf
Availability of 0217.400TXP
QUANTITY
0217.400TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.400TXP
Internal Part NumberEIS-0217.400TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.125
ApprovalsCCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.2777 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.400TXP
Related Links0217., 0217.400TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.400TXP Details Description
Related parts for 0217.400TXP
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CONVERTER, USB 10SON datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
274M 200 MICRON DUPLEX FIBER datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEMI-AUTO TERMINATOR FOR RAST5 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf