Littelfuse 0217.800MXBP
0217.800MXBP picture photo
Mfg. Part Number
0217.800MXBP
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.800MXBP.pdf
Availability of 0217.800MXBP
QUANTITY
0217.800MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.800MXBP
Internal Part NumberEIS-0217.800MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.85
ApprovalsCCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.1203 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.800MXBP
Related Links0217.8, 0217.800MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.800MXBP Details Description
Related parts for 0217.800MXBP
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DCDC CONV BUCK BOOST 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 32 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf