Littelfuse 021701.6HXP
021701.6HXP picture photo
Mfg. Part Number
021701.6HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021701.6HXP.pdf
Availability of 021701.6HXP
QUANTITY
021701.6HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021701.6HXP
Internal Part NumberEIS-021701.6HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t4.615
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0528 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021701.6HXP
Related Links02170, 021701.6HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021701.6HXP Details Description
Related parts for 021701.6HXP
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES CERAMIC .1 OHM 7W 5% VERT datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH NON-REFL SP4T 16SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
EVAL BOARD MOTOR DRIVER L6474 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf