Nichicon UEP1V470MPD1TD
UEP1V470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1V470MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UEP1V470MPD1TD.pdf
Availability of UEP1V470MPD1TD
QUANTITY
UEP1V470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1V470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UEP1V470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1V470MPD1TD
Related LinksUEP1V47, UEP1V470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1V470MPD1TD Details Description
Related parts for UEP1V470MPD1TD
CABLE SCSI INT/EXT BRACKET .8M datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR DUAL 10-DFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 75PSI LCD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC 11POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf