Littelfuse 021701.6MXE
021701.6MXE picture photo
Mfg. Part Number
021701.6MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021701.6MXE.pdf
Availability of 021701.6MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
021701.6MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 021701.6MXE
Internal Part NumberEIS-021701.6MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t4.616
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.053 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021701.6MXE
Related Links02170, 021701.6MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
021701.6MXE Details Description
Related parts for 021701.6MXE
CONV DC-DC 3.3/2.5VIN 15A HRZ datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC SMA datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 6" SQ BLK 5/PK datasheet.pdf
OSC XO 19.20MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND REEL 1000' datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf