Vishay/Dale RWR80SR255FSS73
RWR80SR255FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR255FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR255FSS73.pdf
Availability of RWR80SR255FSS73
QUANTITY
RWR80SR255FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR255FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR255FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR255FSS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR255FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR255FSS73 Details Description
Related parts for RWR80SR255FSS73
JUMPER-H1501TR/A3049R/H1501TR 4" datasheet.pdf
CONN PIN STAMPED 24-28AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PSH-BTN RED SW-DT SCREW RND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf