Littelfuse 02173.15TXP
02173.15TXP picture photo
Mfg. Part Number
02173.15TXP
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02173.15TXP.pdf
Availability of 02173.15TXP
QUANTITY
02173.15TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02173.15TXP
Internal Part NumberEIS-02173.15TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t17.72
ApprovalsBSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0224 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02173.15TXP
Related Links02173, 02173.15TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02173.15TXP Details Description
Related parts for 02173.15TXP
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
EP 1/32 FOR SAKG 28 70 W/BRA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
WATER/FILTER TRAP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf