Littelfuse 0218.050MXP
0218.050MXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.050MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.050MXP.pdf
Availability of 0218.050MXP
QUANTITY
0218.050MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.050MXP
Internal Part NumberEIS-0218.050MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00692
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance23.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.050MXP
Related Links0218., 0218.050MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.050MXP Details Description
Related parts for 0218.050MXP
RES SMD 24.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS .050" SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
5083 APPLIANCE OUTLET 2.5A 70C datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf
1500UF 450V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf