Littelfuse 0218.125VXP
0218.125VXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.125VXP
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.125VXP.pdf
Availability of 0218.125VXP
QUANTITY
0218.125VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.125VXP
Internal Part NumberEIS-0218.125VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.1465
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance4.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.125VXP
Related Links0218., 0218.125VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.125VXP Details Description
Related parts for 0218.125VXP
RELAY SSR AC 90A 280VAC PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2 KBIT/S - 6-SMD 1 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.91A 34 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 300A SOT227B datasheet.pdf