Vishay Semiconductor/Diodes Division SA28CAHE3/54
SA28CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA28CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA28CAHE3/54.pdf
Availability of SA28CAHE3/54
QUANTITY
SA28CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA28CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA28CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA28CAHE3/54
Related LinksSA28CA, SA28CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA28CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA28CAHE3/54
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DC95 TYPE 10KOHM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 15POS datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LAMP 7.6MM SQ SUP FLUX YW WTR CL datasheet.pdf