Littelfuse 0218.250MX8810P
0218.250MX8810P picture photo
Mfg. Part Number
0218.250MX8810P
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.250MX8810P.pdf
Availability of 0218.250MX8810P
QUANTITY
0218.250MX8810P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.250MX8810P
Internal Part NumberEIS-0218.250MX8810P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.5405
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.0495 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.250MX8810P
Related Links0218.25, 0218.250MX8810P Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.250MX8810P Details Description
Related parts for 0218.250MX8810P
DGTL ISO 1.75KV GEN PURP 22DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A HS 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND WHITE 10' datasheet.pdf
RES 40 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN WALL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
22UF 450V 16X31.5 85C RAD datasheet.pdf