Littelfuse 0218.400TXP
0218.400TXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.400TXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.400TXP.pdf
Availability of 0218.400TXP
QUANTITY
0218.400TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.400TXP
Internal Part NumberEIS-0218.400TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.325
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.535 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.400TXP
Related Links0218., 0218.400TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.400TXP Details Description
Related parts for 0218.400TXP
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CORD BANA PLUG PATCH GOLD 12"RED datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
DDR2 SODIMM SOCKET 200P 5.2H datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 33KHZ RSIP-A3 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT BLK datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 68UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf