Littelfuse 0218.630H
0218.630H picture photo
Mfg. Part Number
0218.630H
Brief Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.630H.pdf
Availability of 0218.630H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0218.630H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.630H
Internal Part NumberEIS-0218.630H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating630mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t4.8
ApprovalsBSI, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.275 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.630H
Related Links0218, 0218.630H Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.630H Details Description
Related parts for 0218.630H
VARISTOR 42V 50A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM26H/AE26G/HDM26H datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RFID HTAG SOT899-1 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0402 datasheet.pdf
KGZ-12 HIGH-ACCURACY OXYGEN datasheet.pdf
CONN HEADER 42PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 49POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf