Littelfuse 0218001.MRET1P
0218001.MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0218001.MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218001.MRET1P.pdf
Availability of 0218001.MRET1P
QUANTITY
0218001.MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218001.MRET1P
Internal Part NumberEIS-0218001.MRET1P
FamilyFuses
Series218
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t6.73
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0613 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218001.MRET1P
Related Links0218001, 0218001.MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0218001.MRET1P Details Description
Related parts for 0218001.MRET1P
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8MSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf