Littelfuse 021812.5MXEP
021812.5MXEP picture photo
Mfg. Part Number
021812.5MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021812.5MXEP.pdf
Availability of 021812.5MXEP
QUANTITY
021812.5MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021812.5MXEP
Internal Part NumberEIS-021812.5MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating12.5A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage63A
Melting I²t889
ApprovalsPSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0034 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021812.5MXEP
Related Links021812, 021812.5MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
021812.5MXEP Details Description
Related parts for 021812.5MXEP
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERM NTC 47 OHMS 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 20KOHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf