Littelfuse 0219.400MXAE
0219.400MXAE picture photo
Mfg. Part Number
0219.400MXAE
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0219.400MXAE.pdf
Availability of 0219.400MXAE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0219.400MXAE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0219.400MXAE
Internal Part NumberEIS-0219.400MXAE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series219XA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t1.4
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.535 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0219.400MXAE
Related Links0219.4, 0219.400MXAE Datasheet, Littelfuse Distributor
0219.400MXAE Details Description
Related parts for 0219.400MXAE
SCREWDRIVER HEX 1.5MM 5.66" datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/64 BK SPL datasheet.pdf
CONTROL PROCESS REL/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
UNICARD SHEET W/COND MARK GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 800A 1812 datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-10V 200W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf