Littelfuse 0219.500TXAP
0219.500TXAP picture photo
Mfg. Part Number
0219.500TXAP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0219.500TXAP.pdf
Availability of 0219.500TXAP
QUANTITY
0219.500TXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0219.500TXAP
Internal Part NumberEIS-0219.500TXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series219XA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t3
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.37 Ohm