Vishay/Dale RNC60J1784FSB14
RNC60J1784FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1784FSB14
Brief Description
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1784FSB14.pdf
Availability of RNC60J1784FSB14
QUANTITY
RNC60J1784FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1784FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1784FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1784FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1784FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1784FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1784FSB14
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 24TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 5/4AAA NIMH datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EDGELINE 12.5GB 200CKTS 0.093 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 846MA 210 MOHM datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf