EPCOS (TDK) B41693A8128Q7
B41693A8128Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B41693A8128Q7
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 63V AXIAL
Datasheet Download
B41693A8128Q7.pdf
Availability of B41693A8128Q7
QUANTITY
B41693A8128Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41693A8128Q7
Internal Part NumberEIS-B41693A8128Q7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41693
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)58 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current8A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41693A8128Q7
Related LinksB41693, B41693A8128Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41693A8128Q7 Details Description
Related parts for B41693A8128Q7
IDC CABLE - MSD24K/MC24M/MSD24K datasheet.pdf
FERRITE CHIP POWER 160 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 493MA 500 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf