Littelfuse 021902.5MXA
021902.5MXA picture photo
Mfg. Part Number
021902.5MXA
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021902.5MXA.pdf
Availability of 021902.5MXA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
021902.5MXA Order Process
Ship out your order
Specifications of 021902.5MXA
Internal Part NumberEIS-021902.5MXA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series219XA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t138
ApprovalsCCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0305 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021902.5MXA
Related Links02190, 021902.5MXA Datasheet, Littelfuse Distributor
021902.5MXA Details Description
Related parts for 021902.5MXA
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
INDEX SPRING RETURN BUSHING datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80 datasheet.pdf