Littelfuse 02200003DRT2P
02200003DRT2P picture photo
Mfg. Part Number
02200003DRT2P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
02200003DRT2P.pdf
Availability of 02200003DRT2P
QUANTITY
02200003DRT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 02200003DRT2P
Internal Part NumberEIS-02200003DRT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series220
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating350mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.49
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance1.31 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02200003DRT2P
Related Links022000, 02200003DRT2P Datasheet, Littelfuse Distributor
02200003DRT2P Details Description
Related parts for 02200003DRT2P
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.25A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES 160K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf