Littelfuse 02200030MXP
02200030MXP picture photo
Mfg. Part Number
02200030MXP
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02200030MXP.pdf
Availability of 02200030MXP
QUANTITY
02200030MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02200030MXP
Internal Part NumberEIS-02200030MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series220
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.58
ApprovalsCE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance1.1685 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02200030MXP
Related Links02200, 02200030MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02200030MXP Details Description
Related parts for 02200030MXP
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.8A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 47 MOHM TH datasheet.pdf
IC L-I PROTECTOR CIRCUIT 16SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 EASY WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf