Littelfuse 0224.100DRT2W
0224.100DRT2W picture photo
Mfg. Part Number
0224.100DRT2W
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0224.100DRT2W.pdf
Availability of 0224.100DRT2W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0224.100DRT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.100DRT2W
Internal Part NumberEIS-0224.100DRT2W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00075
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance6.15 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.100DRT2W
Related Links0224.1, 0224.100DRT2W Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.100DRT2W Details Description
Related parts for 0224.100DRT2W
CONN RECEPT/CAP 10POS MATE-N-LOK datasheet.pdf