Vishay/Dale RNC55H67R3BSB14
RNC55H67R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H67R3BSB14
Brief Description
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H67R3BSB14.pdf
Availability of RNC55H67R3BSB14
QUANTITY
RNC55H67R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H67R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H67R3BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)67.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H67R3BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H67R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H67R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H67R3BSB14
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 4A M80 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
BERGSTIK SMT SR .200I datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf