Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30EPF10PBF
VS-30EPF10PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30EPF10PBF
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 30A TO247AC
Datasheet Download
VS-30EPF10PBF.pdf
Availability of VS-30EPF10PBF
QUANTITY
VS-30EPF10PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30EPF10PBF
Internal Part NumberEIS-VS-30EPF10PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-005-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.41V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)450ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247AC Modified
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30EPF10PBF
Related LinksVS-30E, VS-30EPF10PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30EPF10PBF Details Description
Related parts for VS-30EPF10PBF
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RFID 85MM DISK TRANSP R/W 80BIT datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 4X0.078" BLK datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DISPLAY LED 0.56" BLUE CA SMD datasheet.pdf